Späť na všetky Novinky
5 mýtov o spotrebe paliva, ktorým je načase prestať veriť 
30. 03. 2021

5 mýtov o spotrebe paliva, ktorým je načase prestať veriť 

Spotreba paliva je údaj, ktorý berie vážne takmer každý vodič. Predsa každý chce za svoje peniaze získať maximum. Preto sú bežné rôzne mýty o faktoroch, ktoré na spotrebu paliva vplývajú. Niektoré sú založené na pravde, no niektoré platili v minulosti a dnes môžu skôr uškodiť, ako reálne pomôcť. 

Prudké zrýchlenie zvyšuje spotrebu paliva 

Je rozdiel medzi úspornou jazdou a tou “pretekárskou“. Samozrejme, ak motor držíte dlhú dobu vo vysokých otáčkach s plynovým pedálom na podlahe, odrazí sa to na spotrebe paliva. Avšak, ak potrebujete počas jazdy prudko zrýchliť, neberte ohľad na spotrebu. Palubný počítač vám síce môže ukazovať enormnú momentálnu spotrebu, no nezabúdajme na fyziku a technologický pokrok. Ak poviete riadiacej jednotke, aby do valcov pustila istý objem paliva na určenú dobu, výsledok spotreby paliva bude rovnaký, ak jej poviete, aby do valcov vpustila dvojnásobný objem paliva na polovičnú dobu. Dnešné motory sú nadizajnované tak, aby čo najefektívnejšie hospodárili s dodávaným palivom. Nemusíte sa teda obávať, že časť paliva vyjde nazmar. 

Automatická prevodovka = vyššia spotreba 

Toto bola možno pravda v dávnej minulosti. Odvtedy prešli automatické prevodovky neuveriteľným vývojom. Vďaka tomu môžeme povedať, že práve opak je pravdou. Automatická prevodovka vám dokáže spotrebu paliva, naopak, znížiť. Dôvod je jednoduchý. S automatickou prevodovkou nedochádza k neskorému, ani skorému radeniu rýchlosti. Riadiaca jednotka si dokáže precízne ustrážiť otáčky a záťaž motora, a vybrať ten správny prevodový stupeň. 

Ďalšou výhodou automatických prevodoviek je počet stupňov, ktoré majú na výber. Mnohým vodičom by sa asi manuálne radiť medzi deviatimi stupňami nechcelo, no automatická prevodovka s tým nemá najmenší problém.   

Vždy sa oplatí tankovať prémiové palivo  

Voľba paliva skutočne ovplyvňuje motor, no nie až do takej miery, ako mnoho vodičov verí. Nie je dôležité využívať prémiové palivo, ale kvalitné palivo. Najlepšie je riadiť sa požiadavkami výrobcu na špecifikácie paliva. Vďaka tomu bude motor dostávať dostatok energie, ktorú môže premeniť na výkon. Nič sa však nestane, ak raz za čas natankujete nižšie oktánové číslo do vášho vozidla. Maximálny rozdiel vo výkone s prémiovým palivom je 5 %. Takže ak sa to oplatí, tak najmä pri výkonnejších motoroch, kde tento rozdiel skutočne pocítite. 

Malé vozidlo = malá spotreba 

Opäť mýtus, ktorý platil v minulosti. Dnes výrobcovia automobilov majú k dispozícií mnoho “vychytávok“, vďaka ktorým môže aj veľké auto jazdiť úsporne. A nemyslíme len variácie s asistenciou elektromotora pri hybridoch. V dobe inteligentného priameho vstrekovania, preplňovania, alebo variabilného časovania ventilov, dokáže aj väčšie a ťažšie vozidlo jazdiť úspornejšie, ako by tomu bolo pred niekoľkými rokmi.  

Klimatizácia zvyšuje spotrebu 

Toto je mýtus, ktorý do veľkej miery môže byť pravdou, ak klimatizáciu vo vašom vozidle používate nesprávne. Na kratších trasách sa vám, viac než klimatizácia, oplatí otvoriť okná. Ak klimatizáciu počas jazdy často zapínate a vypínate na vysoký výkon, spotrebuje viac paliva. Dnešné inteligentné klimatizácie pracujú najlepšie v automatickom móde. Vtedy dokážu efektívne regulovať teplotu v kabíne.  

Dôverujte inžinierom, ktorí navrhli vaše vozidlo. Nie všetky “zaručené rady“ musia byť vhodné a reálne môžu uškodiť vášmu vozidlu. Najlepšie je riadiť sa návodom na používanie a usmerneniami predajcu, či autorizovaného servisu. 

 

Ďalší krok je na Vás...