Späť na všetky Novinky
Adaptívny tempomat: Pohodlie a bezpečnosť v jednom
28. 04. 2021

Adaptívny tempomat: Pohodlie a bezpečnosť v jednom

Tempomat je dnes súčasťou výbavy takmer každej cenovej kategórie vozidla. Zvykli sme si na jeho prítomnosť tak, že už sa ani nezamýšľame, či ho vozidlo má, len automaticky hľadáme spôsob, ako ho zapnúť.

Kuriózna história tempomatu

Tempomat je jedným z vynálezov, na ktorý nedá dopustiť žiadny vodič. Najmä ten, ktorý absolvoval čo i len jednu dlhú jazdu po diaľnici bez tempomatu. Stuhnutá pravá noha, nekonzistentná rýchlosť, či vyššia spotreba, je niekoľko dôvodov, prečo tempomat využívať.

Málokto však vie, že tempomat je tu s nami už vyše 70 rokov a jeho vynálezcom bol Američan Ralph Rowe Teetor. Na tom by nebolo nič zvláštne, avšak Ralph Teetor vo svojich piatich rokoch stratil zrak. Idea tempomatu mu skrsla v hlave počas jazdy s jeho právnikom. Ralph si všimol, že keď jeho právnik začne rozprávať, automaticky znižuje rýchlosť jazdy. Keď s rozprávaním skončil, rýchlosť zvýšil. Toto sa opakovalo a Ralpha táto skutočnosť iritovala natoľko, že v roku 1945 si nechal patentovať novinku s názvom tempomat (ang. Cruise control).

Viac možností = viac bezpečnosti

Technológie napredujú a inak to nie je ani pri tempomatoch. V dnešnej dobe sa môžeme spoliehať na adaptívne tempomaty, ktoré ponúkajú omnoho viac, ako len udržiavanie nastavenej rýchlosti.

Adaptívny tempomat využíva radar, ktorý je umiestnený v prednej časti vozidla a kamery asistenčnej technológie EyeSight, vďaka čomu dokáže identifikovať objekty pred vozidlom. Keď vodič adaptívny tempomat zapína, zvolí požadovanú rýchlosť, ale aj odstup od vozidla, za ktorým sa auto pohybuje. Riadiaca jednotka následne reguluje rýchlosť podľa údajov z kamier a radaru. Adaptívny tempomat dokáže znižovať rýchlosť vozidla tak, aby dodržal zvolený odstup. Laicky povedané, ak zaznamená, že vozidlo pred vami spomaľuje, spomaľovať bude aj vaše vozidlo. Avšak ak vozidlo pred vami opustí priestor pred vaším vozidlom, adaptívny tempomat upraví rýchlosť vášho vozidla na vami nastavenú maximálnu rýchlosť.

Vďaka spolupráci s automatickou prevodovkou si vozidlo samo zvolí najlepší prevodový pomer prevodovky Lineartronic, aby jazda so zapnutými adaptívnym tempomatom bola čo najplynulejšia.

Nielen o udržiavaní rýchlosti 

Táto funkcionalita je neoceniteľná najmä počas jazdy na preplnenej diaľnici alebo pri jazde v kolónach. Práve technológia EyeSight dokáže prostredníctvom asistenta pre jazdu v kolóne upozorniť vodiča na rozjazd auta pred ním.

Samozrejme, adaptívny tempomat nie je autopilotom vášho vozidla. Je však vynikajúcim pomocníkom, vďaka ktorému sa nemusíte sústrediť na rýchlosť vozidla, ale vašu pozornosť môžete smerovať na dianie pred vozidlom a okolo neho. Rovnako dokáže adaptívny tempomat znížiť spotrebu pohonných hmôt, keďže udržiava rýchlosť vozidla konštantnú.

Ak ste ešte nemali príležitosť vyskúšať adaptívny tempomat alebo technológiu EyeSight, môžete sa objednať na testovaciu jazdu s vozidlom Subaru

Ďalší krok je na Vás...