Späť na všetky Novinky
Kontrola a výmena oleja: Činnosti, ktoré sa neoplatí zanedbávať
11. 03. 2021

Kontrola a výmena oleja: Činnosti, ktoré sa neoplatí zanedbávať

Hlavnou úlohou motorového oleja je mazanie pohyblivých častí a bezproblémový chod motora. Zároveň však plní aj iné funkcie, o ktorých mnoho motoristov nevie. Motorový olej slúži aj ako tesnenie medzi piestami a valcami, odstraňuje mikroskopické kovové piliny z opotrebenia materiálu, a v neposlednom rade, chladí motor. Práve pre všetky tieto vlastnosti si olej zaslúži pravidelnú kontrolu a častú výmenu. Odpovedzte si úprimne: Kedy naposledy prebehla výmena oleja vo vašom vozidle?

Aká častá má byť výmena oleja

Aby olej mohol plniť všetky vyššie uvedené funkcie, mal by byť vo svojej najlepšej kondícií.

Väčšina motoristov necháva kontrolu a výmenu oleja na servis. Na tom nie je nič zlé. Ak sa na výmenu oleja necítite, výmena oleja by mala zostať plne v réžii odborníkov. Častokrát sa však stane, že intervaly návštev sú pridlhé. Výrobcovia väčšinou uvádzajú, že výmena oleja by mala prebehnúť každých 15 000 km alebo raz ročne. Pokojne však tento interval skráťte na 10 000 – 12 000 km. Vaše auto vám poďakuje.

Čo všetko by mala výmena oleja zahŕňať

Správna výmena oleja neznamená len výmenu samotnej mazacej kvapaliny. Zahŕňa aj výmenu olejového, peľového aj vzduchového filtra. Tak ako každá súčiastka v motore, aj filtre podliehajú znečisteniu a opotrebeniu. Starší olejový filter nebude mať dostatočnú priepustnosť a do motora sa nemusí dostať potrebné množstvo oleja. Samotná výmena oleja trvá približne 20 minút. Z olejovej vane technik vypustí pôvodný olej, vymení starý olejový filter za nový a doplní nový olej. Následne vymení ostatné filtre.

Je nutné olej kontrolovať?

Jednoznačne. Olej môže svoje funkcie v motore plniť len vtedy, ak je ho dostatok. Nenechajte sa mýliť. Každé auto spotrebúva olej. Vyplýva to z fyzikálnych vlastností. Časť oleja sa spáli alebo odparí. Preto by ste olej mali kontrolovať priebežne a nespoliehať sa len najbližšiu výmenu oleja. Objem oleja, ktorý auto spotrebuje, závisí od veľkosti motora, ale aj od štýlu jazdy. Nadmerná spotreba oleja je určite známkou poruchy motora a mali by ste auto nechať skontrolovať odborníkovi.

 

Čím častejšie budete olej kontrolovať, tým lepšie. Hladinou oleja sa nemusíte zaoberať pred každou jazdou, avšak pred dlhšími jazdami to určite nebude na škodu. Najjednoduchšie si vybudujete zvyk kontroly oleja, ak budete olej kontrolovať pri každom tretom tankovaní. Ak ide o staršie auto, pokojne olej kontrolujte pri každom jednom tankovaní. Aj keď každé auto je vybavené kontrolkou stavu oleja na palubnej doske, nespoliehajte sa na ňu. Keď sa totiž táto kontrolka rozsvieti, môže byť už pre motor neskoro.

 

 

Ďalší krok je na Vás...