Späť na všetky Novinky
Neverte mýtom: Letné pneumatiky sú nenahraditeľné
22. 03. 2021

Neverte mýtom: Letné pneumatiky sú nenahraditeľné

V predchádzajúcom článku sme sa venovali 5 faktorom, na ktoré sa sústrediť pri prezúvaní auta. Dnes sa budeme venovať letným pneumatikám a prečo je dobré ich používať.

Myslite na bezpečnosť

Zimnéletné pneumatiky sú stavané na konkrétny účel. Práve podľa toho sa riadi aj výroba jednotlivých pneumatík. Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby svoje najlepšie vlastnosti mali pri teplotách do 7 °C. Sú teda oproti letným pneumatikám mäkšie. Rovnako tvar ich dezénu je prispôsobený tomu, aby mali lepšiu trakciu na snehu alebo namrznutej vozovke.

Ak teplota presiahne hranicu 7 °C, vlastnosti zimných pneumatík sa rapídne menia a to negatívnym smerom. Odzrkadlí sa to na brzdnej dráhe vozidla, hlučnosti, ale aj spotrebe paliva. Práve predĺženie brzdnej dráhy môže byť príčinou nehody, ktorej sa každý z nás určite chce vyhnúť.

V čom sú letné pneumatiky lepšie

Už z výzoru letnej pneumatiky je jasné, že jej účel je iný. V letnej sezóne sa častejšie stretávame s jazdou na suchej vozovke. Tomu je pneumatika prispôsobená nielen materiálom, ale aj dezénom. Použitá zmes, pri letných pneumatikách, má menší obsah prírodného kaučuku, vďaka čomu letné pneumatiky zostávajú pri vyšších teplotách tvrdé a zabezpečujú optimálnu trakciu.

V prípade mokrej vozovky majú letné pneumatiky jednoduchšiu vzorku behúňa, než tie zimné. To zabezpečuje veľkú kontaktnú plochu na vozovke. V behúni majú špeciálne navrhnuté prúžky, ktoré odvádzajú vodu a minimalizujú tak riziko aquaplaningu. Celkový dizajn letných pneumatík zabezpečuje vynikajúce jazdné vlastnosti, zlepšenú ovládateľnosť vozidla a optimálnu brzdnú dráhu.

Správne letné pneumatiky sa vyplácajú

Nové ltné pneumatiky majú hĺbku dezénu na úrovni 8 mm. Vďaka tomu majú správnu priľnavosť na ceste. Keďže pneumatiky prenášajú výkon motora a krútiaci moment na vozovku, správne pneumatiky vám umožnia využiť výkon vášho auta na maximum. Letné pneumatiky sa dokážu lepšie vyrovnať s vysokými teplotami, pri ktorých nemäknú a nezvyšujú tak svoj valivý odpor. To sa priaznivo prejaví na spotrebe paliva.

Kedy je najlepší čas prezuť pneumatiky

Zákon nám síce neukladá povinnosť prezuť na letné pneumatiky, no urobiť by ste to mali. Určite by ste nemali prezúvať pneumatiky hneď, ako sneh zmizne z ciest. Ideálne načasovanie neexistuje, najmä pri vrtochoch počasia na jar. Pomôže vám však orientovať sa podľa teplomera. Ak sa vonkajšia ranná teplota pohybuje nad hranicou 7 °C, mali by ste zvažovať objednanie sa do pneuservisu.

Prezutie svojpomocne alebo u odborníkov

Prezuť pneumatiky dokáže aj priemerne zručný človek. To však neznamená, že by ste to nemali nechať na odborníkov. Pri prezúvaní pneumatík technik skontroluje stav pneumatík, nahustí ich na správny tlak a kolesá správne vyváži. To zabráni nerovnomernému opotrebeniu pneumatík a zlepší pocit z jazdy. Radi vám s prezutím pomôžeme v našich prevádzkach Mikona. Objednať sa môžete aj online.

Ďalší krok je na Vás...