Späť na všetky Novinky
Pri svetlách vášho vozidla nie je priestor na kompromis
03. 05. 2021

Pri svetlách vášho vozidla nie je priestor na kompromis

Osvetlenie vozidla je parameter, na ktorý sa nesústredí veľa vodičov a je to na škodu. Práve schopnosť kvalitne osvetliť priestor pred vozidlom je jedna z dôležitých súčastí bezpečnosti prevádzky vozidla.

Halogénové svetla tu ešte dlho budú

Najznámejším druhom osvetlenia sú halogénové svetlá. Aj napriek tomu, že halogénovým žiarovkám už dlho odborníci predpovedajú zánik, patria medzi najrozšírenejšie spôsoby osvetlenia vozidla.  Dôvodom je fakt, že sú súčasťou základnej výbavy takmer každého vozidla. Práve druh osvetlenia, je kategória, pri ktorej mnoho vodičov začne robiť kompromisy, ak sa cena za príplatkovú výbavu dostane na úroveň, ktorá im nevyhovuje.

Halogénové svetlomety sa objavili na trhu v 60. rokoch minulého storočia. Sú obľúbené práve pre ich pomer ceny a výkonu. Halogénová žiarovka vyžaruje žlté svetlo a jej dosah je veľmi obmedzený. Zároveň sa jej životnosť pohybuje na úrovni 1000 hodín. Svoju nízku životnosť však kompenzuje jednoduchosťou konštrukcie, nízkou cenou a jednoduchým spôsobom výmeny.

Milované a nenávidené Xenóny

Xenónové svetla rozdeľujú vodičov do dvoch táborov. Buď ich milujete alebo nenávidíte. Xenónové svetlá sú väčšinou súčasťou prémiovej výbavy. Ak by sme halogénové žiarovky prirovnali ku klasickým žiarovkám v domácnosti, xenónové svetlá by sme technológiou prirovnali k “neónkam“. V podstate ide o trubicu, ktorá je naplnená plynom a soľou, na ktorej koncoch sú elektródy.  Elektrickým výbojom sa generuje svetlo. Ich výhodou, oproti halogénovým svetlám, je až dvojnásobná účinnosť. Produkujú jasné biele svetlo, ktoré sa blíži tomu dennému. Ich hlavnou nevýhodou je fakt, že pre protiidúcich vodičov sú veľmi nepríjemné. Rovnako náklady na ich výmenu sú, oproti halogénovým žiarovkám, vyššie.

Budúcnosťou sú LED svetlá

LED svetlá sú prirodzeným vývojovým stupňom pre mnohých výrobcov áut. Práve preto čoraz viac automobiliek aplikuje LED svetlá aj do cenovo dostupnejších modelov. Nespornou výhodou LED svetiel, je schopnosť jasného osvetlenia s dlhším dosahom, ako majú  halogénové alebo xenónové svetlá. LED dióda, ktorá zabezpečuje produkciu svetla, je malá polovodičová súčiastka. LED svetlá preto môžu byť kompaktnejšie oproti svojim predchodcom. Ďalšou výhodou je životnosť, ktorú LED svetlá dosahujú. Ich životnosť môže byť rovnako dlhá, ako životnosť samotného automobilu.

Nestačí “len svietiť“

Bezchybné osvetlenie vozovky pred vozidlom zvyšuje bezpečnosť jazdy. Keďže Subaru na bezpečnosť svojich zákazníkov kladie veľký dôraz, prináša vo svojich vozidlách technológiu SRH. Tá zabezpečuje otáčanie svetlometov podľa polohy volantu. Vďaka tomu dokážu LED svetlá ideálne osvetľovať priestor aj v prípade jazdy do ostrej zákruty. Okrem schopnosti otáčať sa podľa smeru jazdy, systém osvetlenia dokáže pracovať s viacerými svetelnými zdrojmi. To zabezpečí, že počas jazdy môžete ponechať zapnuté diaľkové svetla bez rizika, že by ste nimi oslňovali vodičov protiidúcich áut.

Subaru svojimi riešeniami vnáša punc kvality, inteligentného riešenia a bezpečnosti aj do kategórie, ktorú mnoho vodičov nepovažuje za dôležitú. LED svetlá a ich schopnosti si môžete vyskúšať počas testovacej jazdy.

 

Ďalší krok je na Vás...