Späť na všetky Novinky
Subaru Forester e‑BOXER: V náručí budúcnosti
23. 03. 2021

Subaru Forester e‑BOXER: V náručí budúcnosti

Subaru sa postavilo výzve alternatívnych pohonov čelom a predstavilo vo svojom Subaru Forester pohon e-BOXER. Zaradiť ho nie je jednoduché. Je to unikátny hybrid na spôsob Subaru, ktorý kombinuje overený motor BOXER s asistenciou elektromotora.

 Overený dizajn s novým nádychom

Subaru Forester prešiel dlhou cestou, počas ktorej sa z užitočného kombi stalo plnohodnotné SUV strednej triedy. Nový Subaru Forester sa nápadne ponáša na svojho predchodcu. Netreba predsa experimentovať so samotnou podstatou auta. Všetky jeho charakteristické črty zostali zachované, no nenechajte sa mýliť, nový Subaru Forester je postavený na novej platforme. Neprišiel však o nič z toho, čo bolo výnimočné na jeho predchodcoch.

Charakteristická predná maska prešla len miernymi úpravami. Zachované zostalo aj umiestnenie svetlometov a okrúhlych hmlových svetiel. Zato zadné svetlomety viac zapadajú do dizajnu vozidla. Prepojenie čiernou lištou na piatych dverách dodáva dizajnu zadnej časti plynulý dych.

Komfort a synergia s posádkou

Priestranný interiér je navrhnutý tak, aby sa každý člen posádky cítil pohodlne a zároveň bezpečne. Použité materiály sú kvalitné a dodávajú novému Subaru Forester prémiový pocit. Interiér je priestranný, s dostatočným priestorom nad hlavou, vysokým posedom a komfortne veľkým priestorom na nohy aj pri zadných sedadlách. Priestor pre posádku nie je na úkor úložného priestoru. Stále máte k dispozícií veľký kufor pre uloženie vašej batožiny. Ak by vám nestačil, stačí sklopiť zadné sedadlá a získate tak viac priestoru. Subaru myslelo aj na praktickú časť, preto sedadlá môžete sklopiť aj priamo z priestoru kufra.

Posádka bude mať aj naďalej skvelý výhľad vďaka veľkým oknám. Pri posádke v prednej časti to nie je nič nezvyklé, avšak vaše ratolesti určite ocenia veľké okná aj vzadu. Samozrejmosťou sú vyhrievané sedadlá vodiča a spolujazdca. Predné sedadlá sú nastaviteľné elektricky v 8 smeroch. Vďaka funkcii systému monitorovania vodiča, si vaše vozidlo zapamätá nastavenie vášho sedadla, ale aj nastavenie klimatizácie či infotainmentu. Takže, ak auto šoféroval niekto iný, pri prvom rozpoznaní vašej tváre auto samo vráti všetky nastavenia sedadla do vami navolenej pozície. Vozidlo tiež monitoruje aj samotného vodiča. Ak systém zareaguje, že vodič sa nevenuje riadeniu, upozorní ho na to.

Informačno-zábavný systém SUBARU STARLINK ovládate vďaka zabudovanému 8-palcovému dotykovému displeju v stredovej konzole. Audiosystém so šiestimi reproduktormi zabezpečí, aby ste si vychutnali svoju obľúbenú hudbu alebo podcasty. Infotainment v modeli Subaru Forester disponuje prepojiteľnosťou smartfónu prostredníctvom Android Auto alebo Apple CarPlay.

Bezpečnosť vďaka technológiám

Subaru začínalo ako výrobca lietadiel, preto je pochopiteľný obrovský dôraz na bezpečnosť. Primárna bezpečnosť spočíva v tom, že vodič vie o všetkom, čo sa v okolí vozidla deje. K dokonalému rozhľadu vodiča prispievajú, okrem veľkého preskleného priestoru, aj tenké A stĺpiky a rozumne umiestnené spätné zrkadlá.

Pozornosť vodiča nemusí vždy stačiť. Tu do hry vstupujú asistenčné systémy. Technológia EyeSight predchádza nehodám a kolíznym situáciám prostredníctvom dvoch stereo kamier, ktoré sledujú priestor pred vozidlom. Svojimi schopnosťami, rozoznať objekty a tvary, sa technológia EyeSight takmer vyrovnáva ľudskému zraku. Dokáže rozlíšiť nielen vozidlá pred vami, ale aj motocykle, cyklistov a chodcov. Ak systém vyhodnotí možnosť kolízie, upozorní vodiča včas, aby stihol zareagovať. Ak vodič nezareaguje, dokáže systém brzdy aktivovať aj autonómne.

EyeSight však nie je vašim jediným spoločníkom na cestách. Okrem neho dokáže vaše vozidlo detegovať ostatné vozidlá vzadu (SRVD), čo je neoceniteľná pomoc pri cúvaní na verejných parkoviskách. Navyše, pri cúvaní oproti stene, alebo pevnej prekážke, vás na možnú zrážku pozorní systém zadného automatického brzdenia (RAB), ktorý pri hroziacej kolízii aj aktivuje brzdy.  

Subaru Forester, tak ako aj ostatné vozidla značky Subaru, nie je bezpečné len vďaka asistenčným systémom. Bezpečnosť vozidiel Subaru vyplýva z ich samotnej podstaty a dizajnu. Rám vozidla je navrhnutý tak, aby dokonale chránil posádku vozidla. Samotný pohon všetkých štyroch kolies a inteligentný diferenciál prispieva k udržaniu vozidla v želanej stope jazdy.

Spolu s horizontálnym umiestnením motora e-BOXER, čo modelu Forester zabezpečuje nízke ťažisko, ide o víťaznú kombináciu v hodnotení Euro NCAP 2019, kde Subaru Forester získal maximálny počet piatich hviezdičiek.

Budúcnosť pod kapotou

Základ hybridného pohonu sa skladá z klasického, dvojlitrového, atmosférického benzínového motoru s priamym vstrekovaním. Bezstupňovú prevodovku Lineatronic spája s motorom spojka s hydrodynamickým meničom. Práve integrácia elektromotora a ďalšej spojky s prevodovkou Lineatronic, umožňuje pohon vozidla len prostredníctvom elektromotora. Túto možnosť využijete najmä pri pohybe v kolóne alebo pri parkovaní. Pohon elektromotorom môžete využiť do rýchlosti 40 km/h. Pri vyšších rýchlostiach bude elektromotor vypomáhať benzínovému agregátu.

Hybridný pohon nielen šetrí životné prostredie, ale dokáže vám ušetriť aj peniaze za pohonné hmoty. Nový Subaru Forester, s pohonom e-BOXER, dosahuje o 11 % nižšiu spotrebu ako jeho predchodcovia.

V teréne ako doma

Subaru Forester svojím výzorom a robustnosťou prezrádza, že ho využijete nielen na bežné cesty do práce, či vozenie detí do školy. Dokáže oveľa viac. So svetlou výškou 220 mm a ochranou citlivých častí podvozku, sa terénu nezľakne. V jeho triede SUV je jednoznačne o krok vpred pred konkurenciou. Pri konkurencii môže byť pravidlom, že vyššia svetlá výška negatívne ovplyvňuje stabilitu vozidla. Pri Subaru Forester je opak pravdou. Tomu, že ho budete využívať takmer všade, prispôsobil výrobca aj škálu režimov jazdy v systéme X-MODE. Vďaka tomuto systému sa vozidlo prispôsobí aj nespevneným cestám, či náročnejšiemu terénu. Pri zjazde z kopca sa X-MODE postará o vašu bezpečnosť aktívnou asistenciou

Presne podľa vašich predstáv

Subaru Forester môžete mať už od 33 500 € vo verzii FORESTER eBOXER 2.0i Pure. Vybrať si môžete však zo širokého spektra dostupných výbav, ako napríklad Subaru Forester Style, Subaru Forester Premium alebo Subaru Forester Sport Edition

Ďalší krok je na Vás...