Späť na všetky Novinky
Subaru XV e-BOXER: Kompaktné SUV, ktoré sa nezľakne žiadnej výzvy
21. 04. 2021

Subaru XV e-BOXER: Kompaktné SUV, ktoré sa nezľakne žiadnej výzvy

Dynamický životný štýl si vyžaduje auto, ktoré vás podporí v každej aktivite, pre ktorú sa rozhodnete. Ak ste takéto auto hľadali, určite ste sa dostali do situácie, kedy ste museli robiť kompromisy. Auto, ktoré je dynamické, bezpečné a spoľahlivé, väčšinou nie je najlepším spoločníkom na neprebádané cesty v prírode aj tam, kde asfalt už dávno skončil. A naopak, pri odolnom offroad-e, je jeho zrýchlenie, či pohodlnosť na diaľnici, viac ako otázna. S novým Subaru XV e-BOXER môžete na kompromisy zabudnúť. Stane sa neoceniteľným partnerom pri každom dobrodružstve, na ktoré sa vydáte.

To najlepšie z každej kategórie

Ak sa na svoje vozidlo môžete spoľahnúť v každom ohľade, je to na nezaplatenie. Presne také je Subaru XV e-BOXER. Rovnako sa hodí na denné používanie v meste, ako na výlet do hôr za bicyklovaním, turistikou alebo pohodovým víkendom na chate. Dizajnovo skôr pripomína hatchback, no svojou svetlou výškou, až 22 cm, zahanbuje aj niektoré ostrieľané SUV od konkurencie.

Dizajnovo je Subaru XV nenápadné auto, no keď vám naň padne zrak, všimnete si funkčný dizajn s dokonale premyslenými krivkami. Je to auto s robustnou a odolnou konštrukciou, ktoré to navonok prezentuje jasne definovanou prednou časťou a novými hliníkovými diskami. Predné LED svetlomety, spolu s LED svetlami do hmly, dotvárajú charakteristický dizajn Subaru.

Menšie, no stále priestranné 

Subaru XV je určite menšie auto oproti Subaru Forester alebo Subaru Outback. To však neznamená, že v jeho kabíne sa budete cítiť stiesnene. Opak je pravdou. Komfortný priestor majú nielen vodič a spolujazdec na predných sedadlách, ale aj posádka vzadu. O posádku je dobre postarané nielen pohodlnými, ergonomicky tvarovanými sedadlami, ale aj nadpriemerným priestorom pre nohy cestujúcich.

Na vašu batožinu máte k dispozícii kufor s objemom 345 l. Nie je to síce najväčší objem v danej triede, avšak vďaka pravidelnému tvarovaniu a ľahkému prístupu, je batožinový priestor vynikajúco využiteľný v praxi. Prepraviť aj objemnejšiu batožinu nebude so Subaru XV žiadny problém.

Na Subaru XV vodič ocení najmä to, že všetky ovládacie prvky sa nachádzajú presne tam, kde by ste ich hľadali. Ovládací panel v stredovej konzole môžete používať aj v rukaviciach, vďaka senzitívnemu displeju a veľkým ikonám. Na doplnkovom multifunkčnom displeji na palubnej doske môžete počas jazdy sledovať širokú škálu informácií o vozidle, ako napríklad rozdelenie pohonu na jednotlivé kolesá alebo toky energie pri hybridnom pohone.

S nezávislým zavesením kolies sa, aj pri jazde v teréne, budete cítiť pohodlne. Použité materiály na zvukovú izoláciu zabezpečujú vynikajúce odhlučnenie v kabíne a posádka si vychutná ničím nerušenú jazdu.

 Budúcnosť v pohybe

Srdcom nového Subaru XV je pohonná jednotka e-BOXER. Je to hybridný pohon na štýl Subaru. Skladá sa z overeného benzínového motora BOXER, s objemom 2.0 l, a 12.3 kW elektromotora. Ten dokáže poháňať Subaru XV samostatne do rýchlosti 40 km/h. Elektromotor sa dobíja samostatne rekuperáciou. Kapacita batérie postačuje na dojazd približne 1,6 km, pri poháňaní čisto elektromotorom. To však nie je jeho primárnym účelom. Elektromotor slúži najmä ako doplnkový spôsob pohonu pri pomalom posúvaní pri jazde v kolóne alebo pri parkovaní a podobne. Elektromotor sa zapína automaticky, teda vtedy, kedy je to najvhodnejšie.

Elektromotor a batérie sú umiestnené presne tak, ako by ste to od Subaru očakávali, teda s pozitívnym vplyvom na nízke ťažisko vozidla. Elektromotor a batérie síce pridávajú približne 100 kg pohotovostnej hmotnosti vozidla, avšak neodráža sa to na dynamike jazdy.

Subaru XV je živé auto, s ktorým si užijete dynamickú jazdu a zošliapnutie plynového pedála skutočne pocítite. Nízke ťažisko vozidla a symetrický pohon všetkých štyroch kolies, vám umožní užiť si jazdu v zákrutách. Subaru XV je mimoriadne stabilné auto, ktoré na ceste drží ako “priklincované“. Aby ste využili všetky vlastnosti Subaru XV naplno aj pri jazde v teréne, môžete sa spoľahnúť na systém X-MODE, s ktorým stlačením jedného tlačidla získate spoľahlivú kontrolu nad vozidlom.

Synonymum bezpečnosti

Subaru je značkou, ktorá je známa svojím zameraním na bezpečnosť. Inak to nie je ani pri Subaru XV. Jeho pevná konštrukcia, nízke ťažisko a symetrický pohon všetkých štyroch kolies, je vynikajúcim základom bezpečnosti vás a vašej posádky. Navyše, aj pri Subaru XV, sa môžete spoľahnúť na širokú paletu asistenčných systémov a prvkov aktívnej bezpečnosti. Samozrejmosťou je systém EyeSight, alebo adaptívny tempomat.

Subaru XV je dokonalým spoločníkom na všetky vaše dobrodružstvá. Nezľakne sa terénu a rovnako obratne dobre si počína aj v mestskej premávke. Podľahnúť čaru Subaru XV je jednoduché, stačí si ho vyskúšať.

Ďalší krok je na Vás...