Späť na všetky Novinky
Asistenčné systémy Subaru: Pomocníci, ktorých si zamilujete
04. 05. 2021

Asistenčné systémy Subaru: Pomocníci, ktorých si zamilujete

Nové technológie nás sprevádzajú každým dňom. Mnohé z nich sú pre nás tak samozrejmé, že už ich ani nevnímame. Toto platí aj o asistenčných systémoch v autách. Už dávno nežijeme v dobe, kedy bolo autorádio vrcholom technologických vychytávok. Dnes vozidlá obsahujú obrovské množstvo nenápadných pomocníkov, ktorí nám buď uľahčujú život alebo sa starajú o našu bezpečnosť.

Pár očí navyše

Systém EyeSight je pomysleným mozgom väčšiny asistenčných systémov vo vozidlách Subaru. Dokáže toho skutočne veľa. EyeSight pracuje s párom kamier, ktoré monitorujú dianie pred vozidlom. Práve vďaka tomuto ďalšiemu páru očí dokáže systém vodiča automaticky upozorniť napríklad na rozjazd vozidla v kolóne pred ním. Okrem upozornenia dokáže aj aktívne zabrániť prípadnej kolízii, ak zaznamená pred vozidlom prekážku.

Nekončí to len tým. Rovnako so systémom EyeSight spolupracuje aj adaptívny tempomat. Ten zabezpečí, že si pri jazde na diaľnici jednoducho nastavíte požadovanú rýchlosť a systém ju automaticky bude upravovať podľa vozidiel pred vami a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť.

Pre pokojné parkovanie

Keď sa povie parkovanie, väčšina z nás si predstaví asistenčné systémy v podobe parkovacích kamier alebo senzorov. Subaru vám však poskytne ešte väčší pocit istoty pri cúvaní, aj keď parkujete na neprehľadnom mieste. Systém automatického brzdenia vzadu (RAB) nielen monitoruje prekážky za vozidlom, ale dokáže vozidlo efektívne zabrzdiť v prípade, že hrozí kolízia. Senzory rovnako rozpoznajú prichádzajúce vozidlá v „mŕtvom uhle“ vodiča a upozornia ho na hroziacu kolíziu.

Keď sa bezpečnosť snúbi s uľahčením života

Častou príčinou nehôd je nepozornosť vodiča alebo mikro spánok. Tieto situácie rieši kamera umiestnená v kabíne, ktorá monitoruje vodiča počas jazdy. Systém monitorovania vodiča (DMS) dokáže vyhodnotiť, či sa vodič plne sústredí na vedenie vozidla. Ak zaznamená, že vodič nesleduje dianie pred vozidlom, upozorní ho zvukovou aj vizuálnou signalizáciou.

Práve tu sa prejavuje vynaliezavosť konštruktérov Subaru. Túto kameru totiž využili aj na funkciu, ktorá nie priamo súvisí s bezpečnosťou. Táto kamera totiž dokáže rozpoznať tvár vodiča a následne upraviť nastavenie sedadla, spätných zrkadiel, ale aj nastavenie klimatizácie či infotainmentu presne tak, ako si ho vodič uložil. Toto riešenie je ideálne najmä vtedy, ak si jedno vozidlo strieda viac vodičov.

Automatizácia, ktorá šetrí čas

Sú situácie, kedy by sme v bežnom živote potrebovali pár ďalších rúk alebo očí. Počas šoférovania to mnohokrát platí dvojnásobne. Asistenčné systémy sa práve párom rúk alebo očí stávajú. Dažďový senzor a automatické spúšťanie stieračov je toho ukážkovým príkladom. Už nemusíte strácať čas nastavovaním dostatočného tempa stieračov podľa intenzity zrážok. Toto všetko spraví za vás samotné vozidlo. Túto funkciu oceníte napríklad pri jazde v daždi po diaľnici, kedy je nutné tempo stieračov meniť každú chvíľu.

Technológie nám dokážu šetriť čas, zvyšovať bezpečnosť a pomôcť nám sústrediť sa na jazdu. Subaru je priekopníkom v oblasti bezpečnosti a jeho technológie sú unikátne.  Zo širokej ponuky vozidiel Subaru si určite každý vyberie. Neváhajte si Subaru vyskúšať.

 

Ďalší krok je na Vás...