Späť na všetky Novinky
Ak auto nie je bezpečné v každej situácii, nie je to Subaru
22. 04. 2021

Ak auto nie je bezpečné v každej situácii, nie je to Subaru

Časy, kedy bol bezpečnostný pás špičkou v bezpečnosti áut, sú dávno preč. Dnes existuje množstvo technologických vymožeností, ktoré pomáhajú k dosiahnutiu maximálnej bezpečnosti posádky vozidla. Synonymom „najbezpečnejšie auto“ je na slovenskom trhu značka Subaru. Táto japonská značka začala svoju púť ako výrobca lietadiel, preto je pre ňu dôraz na výrobu bezpečných áut absolútne prirodzený. Ako teda Subaru dokáže vyrábať najbezpečnejšie autá?

Zodpovedať túto otázku nie je zložité. Subaru sa na bezpečnosť áut pozerá cez štyri optiky. Bezpečnosť svojich áut rozdeľuje na primárnu, pasívnu, aktívnu a preventívnu bezpečnosť

Primárna bezpečnosť auta

Subaru špecifikuje primárnu bezpečnosť auta ako tú, ktorá začína ešte skôr, ako nastúpite do vozidla. Vozidlá značky Subaru sú od začiatku navrhované s ohľadom na bezpečnosť, miesto toho, aby boli bezpečnostné prvky pridávané až po dokončení dizajnu auta. Práve preto má vodič v aute Subaru maximálny možný prehľad o dianí v okolí vozidla. Subaru sa snaží minimalizovať akékoľvek slepé uhly pri výhľade vodiča.

To zahŕňa veľké okná, tenké stĺpiky a špeciálne umiestnené spätné zrkadlá, aby nebránili vo výhľade vodiča. Skoré rozpoznanie nebezpečenstva dáva vysokú šancu vodičovi nehode zabrániť.

Pasívna bezpečnosť auta

V prípade kolízie je karoséria auta poslednou líniou obrany. Subaru si toto veľmi dobre uvedomuje, keďže dlhé roky zbieralo a analyzovalo dáta z rôznych nehôd. Vďaka tomu dokáže navrhnúť svoje autá skutočne bezpečné pre posádku, ale aj chodcov. Subaru vyvinulo dizajn prstencového vystuženia karosérie. Konštrukcia áut Subaru je tvorená z odolných materiálov, no zároveň obsahuje zóny, ktoré vynikajúco absorbujú silu nárazu. Rovnako sú prvky interiéru navrhnuté tak, aby efektívne chránili posádku pri náraze z ktoréhokoľvek smeru.

Aktívna bezpečnosť auta

Bezpečná jazda nezáleží len od auta, ale aj od vodiča, stavu vozovky alebo počasia. Subaru minimalizuje tieto vplyvy technológiou symetrického pohonu všetkých štyroch kolies a precízne vyváženým motorom BOXER. Svojimi dizajnovými vlastnosťami a osadením vo vozidle, dodáva motor BOXER vozidlu nízke ťažisko a dokonalé rozloženie jeho váhy. To dodáva autám Subaru vynikajúcu stabilitu, skvelé jazdné vlastnosti a kratšiu brzdnú dráhu. S vaším Subaru môžete vojsť do zákruty na klzkom povrchu a auto sa bude správať presne tak, ako očakávate. Vďaka svojej stabilite a vynikajúcemu ovládaniu je jazda v autách Subaru nadpriemerne bezpečná.

Preventívna bezpečnosť auta

Aj keď vás autá Subaru dokážu efektívne ochrániť v prípade nehody, je vždy lepšie nehodám predchádzať. Dnes je súčasťou všetkých vozidiel SUBARU unikátna asistenčná technológia EyeSight. Systém, schopný predchádzať nehodám, je výsledkom 25-ročného vývoja. Viaceré nezávislé testovania potvrdili, že systém EyeSight od Subaru patrí k najlepším jazdným asistentom na trhu už od roku 2012, keď bol predstavený. Štatistiky z japonského trhu dokonca ukázali, že tri generácie systému EyeSight znížili nehodovosť pri čelných nárazoch približne na štvrtinu (!). V novom Outbacku prichádza do Európy už štvrtá generácia systému, ktorá prešla výraznou modernizáciou. Systém funguje na vyspelom princípe, keď

si z obrazu dvoch kamier umiestnených za čelným sklom v okolí vnútorného spätného zrkadla skladá 3D obraz prostredia, ktoré sa nachádza pred vozidlom. Práve použitie dvojice vysoko umiestnených kamier tvorí najväčšiu výhodu systému a zároveň základ jeho názvu na vyhodnotenie vzdialenosti používa rozdiel

– na vyhodnotenie vzdialenosti používa rozdiel posunu ich obrazu, presne ako to robí ľudské telo s dvojicou očí.

Systém EyeSight funguje ako ďalší pár očí pri sledovaní premávky. Monitoruje dianie pred vozidlom a identifikuje potencionálne hrozby. V prípade, že hrozbu zaznamená, informuje o tom vodiča formou zvukových a vizuálnych upozornení. Navyše, dokáže aktivovať brzdného asistenta a zabrániť nehode v prípade, že vodič na upozornenia nereaguje. EyeSight dokáže spoľahlivo rozpoznať vozidlá, motocykle, chodcov a cyklistov. Vďaka adaptívnemu tempomatu a schopnosti udržiavať vozidlo v jazdnom pruhu, dokáže EyeSight efektívne znížiť zaťaženie vodiča na diaľnici a prispieva tak k bezpečnej jazde aj v prípade dlhých trás.

Subaru kontinuálne zdokonaľuje svoje technológie, pretože bezpečnosť je jej doménou. Cieľom automobilky je, aby do roku 2030 nezomrel v Subaru ani jediný človek. Skutočne platí, že ak auto nie je bezpečné v každej situácii, nie je to Subaru.  Presvedčte sa o tom sami na testovacej jazde.

 

Ďalší krok je na Vás...